opona letnia

Wybór opon letnich do samochodu, to sprawa kluczowa dla naszego bezpieczeństwa i komfortu podróżowania. Każdego roku producenci opon oferują nowe modele, których ilość przyprawia o zawrót głowy. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, by kupić właściwe ogumienie, które będzie nam służyć przez lata?

Najważniejsze parametry

Przy zakupie opon musimy zwrócić uwagę na szereg parametrów charakteryzujących poszczególne egzemplarze. Odpowiednio dobrane do modelu samochodu i do naszych potrzeb ogumienie, może nam przynieść szereg korzyści.

Rozmiar opony

Czasem mamy możliwość kupić opony w innym rozmiarze niż zalecany przez producenta ale za to w lepszej cenie. Możemy to zrobić pod warunkiem, że różnica w całkowitej wysokości opon nie przekroczy 2 procent. Musimy jednak pamiętać, że opona szersza niż zalecana może powodować niewielkie przekłamanie wskazania prędkościomierza oraz zwiększyć zużycie paliwa.

Klasa opony

Opony najczęściej są podzielone na trzy klasy:

  • klasa ekonomiczna
  • klasa średnia
  • klasa premium

Oczywiście najlepsze parametry będą oferowały opony klasy premium, ale to nie znaczy, że wybór z niższego segmentu będzie od razu gorszy. Możemy kupić oponę klasy średniej, która będzie miała podobną charakterystykę co opona premium ale z wyjątkiem np. generowanego przez nią hałasu. Jeśli wiemy, które parametry są dla nas najważniejsze, nie musimy od razu sięgać po najdroższe produkty.

W porównaniu charakterystyki poszczególnych modeli pomoże nam etykieta unijna. Jest to oficjalnie stosowane w krajach Unii Europejskiej oznaczenie pokazujące najważniejsze cechy danej opony takie jak: spalanie paliwa, hamowanie na mokrej nawierzchni czy poziom hałasu. W zależności od tego w jakich warunkach najczęściej używamy samochodu, dzięki etykiecie możemy dobrać odpowiednie dla nas cechy.

Indeks prędkości

Dla każdego samochodu producent podaje zalecany indeks prędkości. W żadnym wypadku nie powinniśmy kupować opony z niższym indeksem. Wpływa to negatywnie na bezpieczeństwo jazdy a w razie kolizji czy wypadku, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. W przypadku wyraźnie wyższego indeksu prędkości musimy się liczyć z większymi oporami toczenia, wyższym spalaniem i głośniejszą pracą opony. Dzieje się tak z powodu zastosowania twardszej i bardziej przyczepnej mieszanki.

Rok produkcji

Generalna zasada mówi, że opona im nowsza, tym lepsza, gdyż mieszanka użyta do produkcji z czasem traci swoje właściwości. W praktyce jednak możemy kupić opony roczne lub dwuletnie ale musimy mieć pewność, że były odpowiednio przechowywane. Kupujmy więc u sprawdzonego sprzedawcy, który posiada odpowiednie miejsce do składowania opon.

Typ bieżnika

Rozróżniamy trzy główne typy bieżnika:

  • symetryczny – opony te są bardzo ciche i mają niskie opory toczenia, nadają się do samochodów mało i średniolitrażowych i spokojnego stylu jazdy
  • asymetryczny – opony te posiadają lepsze właściwości jezdne, szczególnie podczas dynamicznej jazdy w zakrętach; należy pamiętać o założeniu ich na felgę zgodnie z oznaczeniem
  • kierunkowe – opony te sprawnie odprowadzają wodę a także mają dobrą reakcję na przyspieszanie i hamowanie pojazdu, również należy je montować zgodnie z oznaczeniem

Letnie czy całoroczne?

Opony w różnych porach roku zmieniamy z dwóch względów. Pierwszy to konstrukcja bieżnika. Letnie opony są skonstruowane pod kątem dobrej przyczepności przy jeździe po asfalcie, dlatego mają stosunkowo gładki bieżnik. Opony zimowe z kolei posiadają szereg nacięć, które poprawiają przyczepność i sterowanie w gorszych warunkach. Druga sprawa to rodzaj użytej gumy. Twardsza w oponach letnich dobrze trzyma się rozgrzanego asfaltu a miększa w zimowych zachowuje przyczepność pomimo niskich temperatur.

Opona całoroczna powinna łączyć cechy, które w zasadzie są niemożliwe do połączenia. Nie sprawdza się ona w ekstremalnych warunkach a do tego dość szybko się zużywa. Na jej zakup można sobie pozwolić, gdy żyjemy w miejscu o łagodnym klimacie i prezentujemy łagodny styl jazdy.

Wybierając opony pamiętajmy o tym jak wiele różnych cech posiadają poszczególne modele. Dzięki temu jesteśmy w stanie wybrać opony, które będą idealnie dobrane do naszych potrzeb a tym samym zadbają o nasze bezpieczeństwo, komfort i ekonomiczną jazdę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj