wynajem długoterminowy samochodu

Wiele osób marzy o samochodzie z najwyższej półki. Chcą oni spełnić swoje najskrytsze pragnienia jeszcze przed emeryturą. Jednak zarobki w Polsce nie zawsze pozwalają na zakup auta jakiego by się chciało. Z tego powodu wiele firm zaczyna oferować usługi, które pozwalają opłacać samochód miesięcznie, a przy okazji można z niego korzystać. Jedną z takich opcji jest wynajem długoterminowy, który jest bardzo podobny do leasingu auta. Trzeba wiedzieć, że nie jest to, to samo, a różnice i wyjaśnienie wynajmu długoterminowego znajdzie się w dalszej części tekstu.

Co to jest wynajem długoterminowy

Jest to dzierżawa pojazdu na czas określony w umowie. Kierowca może wybrać samochód, który go interesuje. Następnie musi on odpowiedzieć na szereg pytań, które mają za zadanie ustalić wysokość miesięcznej stawki. Będą to np.:

  • jaka jest szacunkowa liczba kilometrów, którą wyjeździ kierowca, podczas trwania umowy,
  • na jaki czas ma być wynajmowany pojazd,
  • jaka ma być mniej więcej wysokość miesięcznej raty,
  • czy poza wynajmowanym pojazdem, kierowca będzie chciał skorzystać z dodatkowych usług.

Jest to świetna opcja na samochód marzeń, w którym nie będzie trzeba płacić za naprawy i ubezpieczenie. Jeśli dobrze się zsumuje wszystkie koszty to może się okazać, że wynajem długoterminowy pojazdu jest lepszy od kupowania.

Różnice między wynajmem długoterminowym a leasingiem

Wiele osób na pewno zwróci uwagę, że wynajem to jest to samo co leasing. Jednak jeśli zagłębi się ktoś w temat, to na pewno zauważy różnice, które wynikają z tych dwóch form wynajmu aut. Najbardziej rzucającą się różnicą jest możliwość wykupu auta po zakończeniu umowy. W przypadku wynajmu długoterminowego, co prawda istnieje taka możliwość, jednak jest ona nieopłacalna. Żaden kierowca nie zgodzi się na tę kwotę, która będzie podana, ponieważ z założenia wynajem jest na czas określony bez możliwości wykupu pojazdu. Jeśli chodzi o leasing, to istnieje możliwość wykupu auta i to zależy od kierowcy czy się na tę możliwość zdecyduje. Ma to oczywiście swoje przełożenie na miesięczne stawki, które trzeba płacić w przypadku wynajmu długoterminowego i leasingu. Kolejną różnicą jest dodatkowy pakiet usług, który może zostać wybrany w obu przypadkach. Jednak w przypadku leasingu jest on znacznie szerszy i częściej spotykany.

Zalety wynajmu długoterminowego

  1. Klient nie musi martwić się o wszelkie naprawy i ubezpieczenia, ponieważ w skład miesięcznej raty wchodzą między innymi: ubezpieczenie, assistance, przeglądy, naprawy.
  2. Stała stawka, którą płaci się za wynajem. Nie ma żadnych ukrytych kosztów, więc klient wie, za co i ile płaci.
  3. Nie trzeba załatwiać formalności związanych z posiadaniem samochodu. Klient wybiera dany model, płaci comiesięczną ratę i na tym kończy się papirologia.
  4. Oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ wszystkie rzeczy formalne i prawne spadają na firmę, która wynajmuje pojazd. Klient musi się jedynie martwić o zatankowanie swojego auta.

Dla kogo wynajem długoterminowy

Mogłoby się wydawać, że usługa ta jest przeznaczona tylko dla osób, które posiadają firmy lub działalności gospodarcze. Jednak wiele firm oferuje tę usługę dla osób prywatnych, które w danym momencie nie posiadają ogromnej ilości gotówki, a chcą jeździć porządnymi autami. Z tej oferty może skorzystać każdy, ogromnym plusem jest szeroki wybór aut. Firma wynajmująca pojazd z pewnością będzie chciała dogodzić klientowi, a co za tym idzie weźmie pod uwagę jego możliwości finansowe, a także upodobania i predyspozycje. Dla każdego znajdzie się coś ciekawego.

Czy w ogóle opłaca się wynajmować auta długoterminowo

Szczegółowe kalkulacje na pewno zostaną przedstawione w firmie wynajmującej pojazdy. Jednak warto zainteresować się tematem nieco wcześniej i samemu w domu przy biurku wykonać analizę opłacalności. Poza oczywistymi płatnościami, jak comiesięczny koszt związany z wynajmem i benzyna, dochodzą również inne poboczne opłaty, na które trzeba zwrócić uwagę, a należą do nich:

  1. kaucja, która pobierana jest jednorazowo i oddawana po okresie wynajmu pojazdu,
  2. limit kilometrów, który szacowany jest przez kierowcę. W przypadku gdy zostanie on przekroczony należy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Stawka za przekroczony kilometr wynosi około 25 groszy. Jednak warto dobrze przeanalizować swoje wyjazdy, żeby nie narażać się na dodatkowe opłaty,
  3. marka samochodu ma ogromne znaczenie w ustalaniu ostatecznej comiesięcznej raty. W przypadku wybrania bardzo luksusowego pojazdu trzeba liczyć się z większym kosztem,
  4. długość wynajmu jest bardzo ważna, ponieważ firma wynajmująca pojazd chce zatrzymać klienta u siebie jak najdłużej. Im dłuższa umowa, tym mniejsza będzie rata. Osoby prywatne, które wynajmują średniej klasy pojazdy bardzo często wiążą się umową na 2-3 lata.

Podsumowując, wynajem długoterminowy samochodów to nie jest leasing i warto znać różnice między tymi usługami. Coraz częściej spotyka się osoby, zwłaszcza w dużych miastach, które nie mają firm, a korzystają z wynajmu pojazdów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj