Zakup auta za granicą to nadal dla Polaków gratka finansowa i jakościowa. Pomimo tego, że na naszym rodzimym rynku jest coraz więcej dobrych aut z pierwszej ręki, niestety jest to nadal znikomy procent sprzedawanych, używanych aut. Na zachodnim brzegu Odry większość auto to samochody zakupione w salonie a sprzedawane ze względu na stłuczkę, mniejszą lub większą. Niemcy jako naród zamożniejszy, zwłaszcza ci z zachodnich landów nie inwestują w remont uszkodzonego lub przechodzonego samochodu, tylko kupują nowe z salonu. Niestety dla Niemców, złomowanie starego lub uszkodzonego auta jest dosyć kosztowne, zdecydowanie łatwiej i możliwością dodatkowego zarobku jest sprzedać samochód za wschodnią granicę, czyli do Polski. Aby ułatwić transakcję powstały specjalne serwisy, które zajmują pośrednictwem w sprzedaży używanych aut na terenie Niemiec. Oto kilka najciekawszych niemieckich stron z autami.
Mobile.de
Strona Mobile.de. Na początku ogromny plus, można ustawić język polski serwisu. Serwis powstał kilka lat temu i do dzisiaj jego forma niewiele się zmieniła, co na pewno spodoba się osobą, które zaglądały tutaj wcześniej. Ustawienia filtrów zostały praktycznie niezmienione od początku działania strony. Wyszukiwanie konkretnych typów samochodów jest bardzo precyzyjne dzięki mnogości opcji filtrowania, które zadowoli nawet najbardziej wybrednych poszukujących. Samych Volkswagenów Golfów, na moment pisania tego artykułu, było ponad 75 tysięcy.
Wchodząc na stronę i nie ustawiając żadnych filtrowań widać imponującą ilość ponad 1,5 miliona ogłoszeń. Porównując to z najpopularniejszymi polskimi serwisami ogłoszeń, na Mobile.de jest ich ok. sześciu razy więcej. Można zaleźć tutaj zarówno samochody od osób prywatnych, jak i firm. Jest to chyba najstarszy serwis niemiecki z ogłoszeniami motoryzacyjnymi. Oprócz samochodów osobowych jest ok. 90 tys. ofert motocykli, 190 tys. samochodów dostawczych i pojazdów użytkowych, oraz 37 tys. aut i przyczep kempingowych.
Autoscout24.de
Kolejna ciekawa strona to Autoscout24.de. Wchodząc na ten serwis, do razu rzuca się w oczy liczba pod filtrami. Na zakładce z autami osobowymi, bez ustawiania filtrów wyświetla się niewiarygodne 2 050 511 wyników. Motocykle to kolejne 88 tysięcy, samochody dostawcze do 3,5 tony i ciężarówki to 99 tysięcy a campingi to 6 tysięcy ogłoszeń.
Sam serwis jest również bardzo intuicyjny, z wieloma możliwościami filtrowania. W ustawieniach szukania poza oczywistymi opcjami jak marka, model i wersja wyszukamy po wersji karoserii, pierwszej rejestracji, ceny w euro oraz promienia odległości od wskazanego miejsca. Oczywiście nie zabrakło rodzaju paliwa, liczba drzwi i miejsc siedzących, rodzaju skrzyni biegów, a nawet kraju w Europie, ponieważ serwis Autoscout24.de oferuje auta z całej Europy. Można również wskazać interesujące nas wyposażenie samochodu oraz kolor karoserii. Tutaj również, jak u poprzednika można zmienić język na polski.
eBay-kleinanzeigen.de
W tym zestawieniu nie może oczywiście zabraknąć serwisu z rodziny eBay, czyli eBay-kleinanzeigen.de. Serwis w języku niemiecki, niestety mniej intuicyjny niż poprzednicy a filtrowanie może sprawiać trochę kłopotu. Zaletą autogiełdy w wydaniu eBay jest jej popularność wśród prywatnych sprzedających, ze względu na darmowe ogłoszenia drobne. Warto więc zajrzeć na stronę w trakcie poszukiwań wymarzonych czterech kółek.
Serwis Auto.de z kolei szczyci się ilością opcji wyszukiwania. Strona wyróżnia się tym, że ma aż 68 możliwości ustawienia filtrów wyszukiwania. Bardzo popularny wśród Niemców serwis niestety nie ma możliwości zmiany języka na polski. Mimo tego interfejs jest intuicyjny i nawet brak znajomości języka nie nastręcza problemów z ustawianiem warunków wyszukiwania.
Auto Bild
Stawkę najciekawszych stron z autami w Niemczech zamyka Auto Bild. Serwis zbudowany jest podobne do Mobile i Autoscout24. Zestaw filtrów do ustawienia jest podobny do poprzedników a obsługa intuicyjna. Niestety brak języka polskiego zmniejsz jego atrakcyjność, mimo tego oferuje on ponad 600 tysięcy ogłoszeń, co pozwala na wyszukiwanie ciekawych aut.
Warto też poszukać polskich firm zarejestrowanych w Niemczech jako dilerzy samochodów. Mają one dostęp do licytacji aut organizowanych przez salony samochodowe. Są to głównie auta pozostawione w rozliczeniu, poleasingowe lub z innych form finansowania. Nie bez znaczenia są też koneksje takich firm, przez lata swojej działalności pozyskały one kontakty z renomowanymi salonami samochodowymi i często mają możliwość zakupu aut w pierwszej kolejności.
Oczywiście sam zakup auta to jednak nie wszystko, co należy zrobić. Tak samo, jak przy zakupie samochodu w Polsce, warto sprawdzić samochód w warsztacie samochodowym, można też skorzystać z serwisów online, które potwierdzą stan techniczny i prawny auta, koszt to ok. 120 euro.
Jeżeli już jesteśmy pewni zakupu, należy sprawdzić, czy pojazd ma aktualne badanie techniczne TUV. Kupując od osoby prywatnej, należy spisać umowę kupna-sprzedaży, natomiast dealer lub komis wystawi fakturę.
Na dokumencie zakupu muszą się znaleźć następujące dane.
- miejsce i data zakupu,
- dane kupującego i sprzedającego,
- seria i nr dokumentu tożsamości, a także PESEL,
- nr VIN nadwozia,
- marka, model, wersja silnikowa samochodu, kolor nadwozia, oznaczenie wersji specjalnej,
- rok produkcji oraz rok pierwszej rejestracji,
- nr rejestracyjny,
- przebieg,
- opis stanu technicznego ze wszystkimi usterkami
Nie należy też zapomnieć o komplecie dokumentów.
- dowód własności,
- dowód rejestracyjny,
- potwierdzenie przeglądu technicznego,
- książkę serwisową,
- kartę pojazdu, jeżeli była wydana.
Tak uzbrojeni i możemy w końcu zabrać swoje wymarzone cztery koła w drogę do domu. Należ też pamiętać o wniesieniu wszystkich koniecznych opłat skarbowych i rejestracyjnych.