leasing konsumencki

Leasing konsumencki to bardzo ciekawe zagadnienie. Jest to bardzo interesująca alternatywa dla tradycyjnych kredytów gotówkowych, czy innych, które będą przeznaczone na zakup samochodu. Wiele osób zastanawia się, czy jest on korzystny i w ogóle opłacalny.

Czym jest leasing?

Leasing w wielu przypadkach może mieć dużo niższe koszty niż kredyt. Wszystko dlatego, że w świetle prawa to właśnie firma leasingowa jest właścicielem samochodu. Można powiedzieć, że leasing jest swojego rodzaju połączeniem kredytu i wynajmu. Dzięki niemu można zakupić pojazd, ale bez konieczności ponoszenie wszystkich kosztów. Bardzo ważna jest umowa leasingowa. Na jej mocy przedmiot leasingu zostaje przekazany konsumentowi do użytkowania. Lesingodawca w zamian wymaga spłacania comiesięcznych rat.

Konsument staje się pełnoprawnym właścicielem samochodu dopiero, kiedy spłaci całą kwotę i wykupi pojazd. Warto wiedzieć, że ma on pierwszeństwo do wykupienia auta. Bardzo często na leasing decydują się różne firmy, ponieważ to rozwiązanie pozwala na oszczędzenie większej kwoty z uwagi na podatki.

Wady i zalety leasingu konsumenckiego

Przed podjęciem decyzji o wzięciu samochodu w leasing, warto przeanalizować jego najważniejsze zalety i wady. Przede wszystkim to rozwiązanie wiąże się z koniecznością dopełnienia stosunkowo małej ilości formalności w porównaniu do kredytów. Banki z reguły podchodzą do nich dużo bardziej restrykcyjnie, są wymagający. Ponadto leasing zapewnia dużo korzystniejsze warunki np. w kwestii ubezpieczenia. Jednak wiąże się to także z koniecznością wykupienia lepszej ochrony. Mowa tu nie tylko o tradycyjnym OC, ale także AC i NNW. Naturalnie ma to związek z większymi kosztami. W przypadku leasingu istnieje także możliwość wyboru najbardziej dogodnego pojazdu. Wybierać można w motocyklach, samochodach, quadach i innych pojazdach. Ponadto można tez sfinansować zarówno używane samochody jak i całkiem nowe. Ważne jest także to, że leasing konsumencki nie jest zaznaczany w historii kredytów. Metoda ta nie jest jednak całkowicie wolna od wad. Przede wszystkim pojazd, który bierze się na leasing nie jest własnością konsumenta, co wiąże się z wieloma ograniczeniami. Dodatkowo w przypadku kradzieży lub całkowitego uszkodzenia zawarta umowa wygasa.

Wymagania związane z leasingiem konsumenckim

Jak już wspomniano leasing konsumencki jest bardziej opłacalną i łatwiejszą alternatywą dla tradycyjnych kredytów. W zależności od konkretnego przypadku, cała procedura może być bardziej lub mniej uproszczona. Dlatego, najczęściej należy złożyć stosowny wniosek, kopię dowodu tożsamości, zaświadczenie, które udowadnia zatrudnienie, a także zaświadczenie wykazujące wysokość dochodów, które się osiąga. W szczególnych przypadkach firma zajmująca się usługami leasingowymi może poprosić konsumenta o dostarczenie pewnych dodatkowych informacji i zaświadczeń, bez których nie będzie możliwe zawarcie umowy np. dokumentami wskazującymi dodatkowego poręczyciela.

Leasing konsumencki czy kredyt na samochód

Przede wszystkim w przypadku załatwiania kredytu samochodowego, trzeba dopełnić dużo więcej formalności. Aby go dostać wymagana jest sporo dokumentów. Pod tym względem leasing jest dużo bardziej opłacalny. Ponadto pozwala on także na większa póle pieniędzy możliwą do wydania na zakup pojazdu. Tak naprawdę leasing konsumencki wydaje się dużo bardziej korzystniejszy pod wieloma względami. Jednak z pewnością warto dokładnie porównać wszelkie oferty i podjąć decyzję po odpowiednich kalkulacjach.

Porównując leasing konsumencki i kredyt warto podkreślić, że leasing udzielany jest, aby użytkować dany przedmiot oraz mieć możliwość jego wykupu, natomiast kredyt jest udzielany na cel całkowicie dowolny. W przypadku leasingu dany przedmiot jest własnością podmiotu, który go finansuje, natomiast z chwilą zawarcia umowy o kredyt, staje się on własnością kredytobiorcy. Jeśli chodzi o koszty ponoszone przez klienta, w przypadku leasingu jest to własny wkład, raty i wykup, natomiast kredyt wiąże się z ratami, odsetkami i prowizją.

O czym pamiętać przy zawieraniu leasingu konsumenckiego?

Przede wszystkim warto znać podstawowe pojęcia związane z leasingiem. Umowa leasingowa to transakcja, która dotyczy podmiotu finansującego tzw. leasingodawcy, a także osoby korzystającej, czyli konsumenta. Leasingodawca staje się zobowiązany do nabywania konkretnie określonej rzeczy, w celu przekazania jej w późniejszym czasie konsumentowi, który ma obowiązek spłacania rat. Przedmiotem leasingu mogą być różnego typu rzeczy ruchome oraz nieruchomości. W tej kwestii nie ma żadnych uwarunkowań prawnych ani ograniczeń. Trzeba jednak pamiętać, że umowa leasingowa musi być zgodna z warunkami zawartymi w ustawie o kredytach konsumenckich.

Myśląc o leasingu konsumenckim trzeba pamiętać, że jest to dosyć nowe rozwiązanie, dlatego nie jest tak bardzo popularne. Warto rozważyć wszelkie wady, a także zalety, porównać dodatkowe oferty i podjąć jak najbardziej świadomą i korzystną decyzję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj