Zjawisko aquaplaningu należy do niebezpieczeństw, które mogą spotkać kierowców na drogach. Ma ono związek z wodą pojawiającą się na jezdni, a często także z nadmierną prędkością, złym stanem nawierzchni i nieodpowiednim ciśnieniem w oponach. W efekcie wystąpienia aquaplaningu kierowca wpada w poślizg i traci kontrolę nad pojazdem – na szczęście można temu zapobiec. Dowiedz się czym jest aquaplaning, jak przeciwdziałać temu niebezpiecznemu zjawisku oraz jak zachować się podczas poślizgu.
Czym jest aquaplaning?
Aquaplaning polega na utracie przyczepności samochodu na mokrej nawierzchni. Zjawisko powoduje, że koła pojazdu tracą kontakt z nawierzchnią, przez co kierowca nie jest w stanie manewrować samochodem. Do niebezpiecznej sytuacji może dojść podczas ulewy, przejazdu po kałuży lub po warstwie wody zgromadzonej w koleinach. Co w bezpośredni sposób powoduje aquaplaning?
Podczas jazdy samochodem zadaniem bieżnika jest odprowadzanie wody spod kół pojazdu, jednak czasem nie jest ono wykonywane prawidłowo. Pchana przed kołami ciecz tworzy klin wodny, który w efekcie nacisku opon podnosi ciśnienie hydrodynamiczne wody, po której jedzie pojazd. W pewnym momencie jest ono na tyle wysokie, że opona przestaje pchać wodę przed sobą i „wpuszcza” ją pomiędzy bieżnik a nawierzchnię. W ten sposób pojazd traci przyczepność z jezdnią, a kierujący nie ma możliwości panowania nad autem.
Zapobieganie utracie przyczepności
Czynnikami sprzyjającymi poślizgom na mokrej nawierzchni są między innymi nadmierna prędkość, zużyty bieżnik opon, wielkość wody znajdującej się na nawierzchni, czy wreszcie stan drogi. Nagła utrata przyczepności może spowodować, że kierujący straci panowanie nad autem w efekcie czego spowoduje kolizję lub uszkodzenie pojazdu. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia aquaplaningu warto zastosować się do kilku wskazówek:
- Prędkość jazdy powinna być dostosowana do warunków panujących na drodze. Zbyt szybkie poruszanie się na mokrej nawierzchni może mieć przykre skutki.
- Stan techniczny auta nie może budzić wątpliwości. Sprawne zawieszenie i układ kierowniczy to podstawa.
- Bieżnik opon powinien pozwalać na swobodne odprowadzanie wody. Nie może być mowy o „łysych” oponach i ich złym stanie technicznym.
Aquaplaning może się pojawić pomimo przestrzegania zasad bezpiecznej jazdy. Kierowcy powinni zatem wiedzieć, jak zachować się w nietypowej sytuacji na drodze. Co zrobić, gdy auto wpadnie w poślizg na wodzie?
Poślizg na wodzie – jak się zachować?
Podstawową zasadą podczas utraty przyczepności na mokrej nawierzchni jest zachowanie spokoju. Utrata możliwości manewrowania pojazdem nie powinna kończyć się gwałtownymi zwrotami kierownicy, czy ostrym hamowaniem, gdyż może to zwiększyć ryzyko kolizji. Zamiast tego należy spuścić nogę z gazu i zdać się na zmniejszenie prędkości jazdy w ten sposób. Co zrobić, gdy hamowanie jest nieuniknione? Wówczas zamiast gwałtownego wciśnięcia pedału hamulca, lepiej zdecydować się na pulsacyjne wytrącanie prędkości. Może okazać się również, że podczas poślizgu włączy się system ABS, który pomoże odzyskać kontrolę nad samochodem.
Jeden raz mi się to przytrafiło. Jechałem nad morze i strasznie lało przed Koszalinem. Na jednym ze skrzyżowań była taka niecka i tam zebrało się dużo wody. Nie polecam tego uczucia, nie miałem przez 15 metrów żadnej kontroli nad samochodem, w szczególności nad kołami.