Nasze podejście do motoryzacji i kupna samochodu znacząco zmieniło się na przestrzeni lat. Rzadko wybieramy modele na kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt lat. Rozwój motoryzacji sprawia, że obecnie najchętniej zmienialibyśmy auta co kilka lat. Tylko jak to sfinansować?

Nowoczesnym rozwiązaniem jest chociażby wynajem długoterminowy, który jednak w praktyce oznacza po prostu drogi abonament za możliwość korzystania z auta. Można też wziąć kredyt, ale wówczas możemy przywiązać się do jednego samochodu na długie lata. Trzecią możliwością jest leasing, którego elastyczność zapewnia najwięcej możliwości.

Krótkie wyjaśnienie, jak działa leasing

Trzy wspomniane we wstępie formy finansowania różnią się miedzy sobą w kilku zasadniczych aspektach. W przypadku wynajmu auto przez czas obowiązywania umowy nie jest naszą własnością, a zapisy przewidują, że po wygaśnięciu, pojazd wraca do właściciela. Finansując zakup kredytem, od razu stajemy się właścicielami samochodu, a jedynie płatność za niego dzielimy na comiesięczne raty. Z kolei w leasingu właścicielem auta pozostaje leasingodawca, jednak po wygaśnięciu umowy klient może wykupić pojazd z ułamek jego wartości.

Z racji różnych możliwości, od wysokiej wpłaty początkowej po odłożenie największej płatności na koniec okresu leasingowania, ta forma finansowania od lat cieszy się sporą popularnością. Od dłuższego czasu zakres działalności firm leasingowych rozszerzyła się także na leasing aut używanych.

Auta używane w leasingu – najważniejsze warunki

Leasing aut używanych może być ciekawą alternatywą dla finansowania zakupu nowego modelu. Jak wiadomo w pierwszych latach od opuszczenia fabryki, wartość samochodów wyraźnie spada, a jednocześnie wciąż są to pojazdy w bardzo dobrej kondycji mechanicznej. Jeśli o 2-, 3-letni pojazd zadbają specjaliści, trudno odróżnić go od egzemplarza wprost z salonu. Dlatego też coraz więcej osób woli leasing aut używanych, zamiast ponoszenia znaczących wydatków na nowe samochody.

Świetnym przykładem oszczędności, które wynikają z takiej formy finansowania, może być Audi w leasingu. Nowe auta tej marki zazwyczaj należą do wyższej półki cenowej, nawet w przypadku podstawowego wyposażenia. Tymczasem po 2-3 latach można nabyć je dużo taniej i przy zachowaniu pełnej sprawności typowej dla nowego Audi. Leasing używanego modelu ogranicza się zazwyczaj do wieku. Większość firm dba o to, żeby po zakończeniu okresu leasingu pojazd nie miał więcej niż 10 lat. Coraz częściej platformy takie jak np. Car&More ograniczają się jednak jedynie do pojazdów nie starszych niż 5 lat.

Jeśli zdecydujemy się na model, który ma np. 2 lata, wciąż możemy liczyć na długą umowę finansowania, dzięki której uzyskamy niskie raty. Pamiętajmy również, że na koniec leasingu wciąż możemy zapewnić sobie możliwość wyboru, czy wykupimy pojazd na własność, czy też zwrócimy go leasingodawcy. Wystarczy upewnić się, czy w umowie nie ma zapisu o obowiązkowym wykupie.

Leasing aut używanych może być sposobem na jazdę prawie nowym autem znacznie taniej. Warto więc rozważyć takie rozwiązanie przed wizytą w salonie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj