Zbliżają się wakacje, a Ty planujesz długo wyczekiwany wyjazd samochodem? Przed rozpoczęciem podróży warto zadbać o odpowiednie przygotowanie pojazdu, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w trakcie trasy. Poznaj praktyczne wskazówki dotyczące przeglądu technicznego, konserwacji, pakowania bagażu oraz planowania trasy, aby zapewnić Ci bezpieczne i komfortowe doświadczenie podróżne. Niezależnie od celu wyjazdu, dowiesz się, jak sprawdzić kluczowe elementy samochodu, zadbać o wygodę pasażerów i skutecznie zminimalizować ryzyko awarii po drodze.
Jak przygotować samochód na wakacyjny wyjazd?
Po podjęciu decyzji o wybraniu samochodu na środek transportu podczas wakacyjnego wyjazdu należy rozpocząć stopniowe przygotowania pojazdu do długiej trasy. Wbrew pozorom warto zadbać o nawet tak prozaiczne elementy podróży, jak czystość w kabinie. Czyste wnętrze pojazdu ma ogromny wpływ na komfort kierowcy i pasażerów, a brak jakichkolwiek luźno leżących przedmiotów pozwoli dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo podczas jazdy.
Długie podróże bywają stresujące, dlatego oprócz fizycznego komfortu dobrze jest również zapewnić sobie komfort psychiczny. W tym celu warto sporządzić plan podróży, uwzględniający przystanki na rozruszanie nóg, tankowanie i posilenie się. Planowanie postojów powinno się zacząć od zweryfikowania średniego spalania swojego samochodu na trasie, dzięki czemu nie pojawi się ryzyko pojawienia się rezerwy w odludnym miejscu, w którym na próżno jest szukać stacji.
Przegląd stanu technicznego pojazdu
Podstawowym aspektem wakacyjnej podróży samochodem jest oczywiście sprawny pojazd. Warto zaplanować przegląd techniczny samochodu przed wyjazdem, aby upewnić się, że wszystkie podstawowe elementy są w dobrym stanie. Podczas kontroli pracownik punktu powinien skupić się na sprawdzeniu układu hamulcowego, oświetlenia, ogumienia, stanu płynów eksploatacyjnych i innych istotnych komponentów.
Przy okazji przeglądu należy także zweryfikować, czy nie będzie konieczne również zaplanowanie wymiany oleju i filtrów. Producenci samochodów mają różne zalecenia dotyczące terminu dokonywania tych czynności, ponieważ w zależności od modelu powinno się wymieniać olej co 10,15 lub nawet 20 tysięcy kilometrów. Warto jednak skupić się na drugim z zaleceń, czyli wymianie corocznej. Ma ona zastosowanie zwłaszcza w przypadku samochodów podlegającej niskiej eksploatacji, które nie pokonują kilkunastu tysięcy kilometrów w ciągu roku.
Niezbędne wyposażenie
Do ułatwienia sobie przygotowań oraz samej podróży, warto wcześniej zadbać o niezbędne elementy dłuższej podróży, takie jak mapy, nawigację GPS, ładowarki do telefonów komórkowych, power banki itp. Koniecznie należy też sprawdzić, że posiada się wszystkie potrzebne dokumenty, takie jak dowód rejestracyjny, ubezpieczenie i prawo jazdy.
Innymi nieodłącznymi aspektami takiej podróży powinny być sprzęty awaryjne, takie jak trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka pierwszej pomocy, koło zapasowe lub zestaw naprawczy do opon. W przypadku podróży zagranicznej należy również dowiedzieć się, jak na zawartość obowiązkowego wyposażenia awaryjnego zapatrują się władze innych krajów.
Dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić, przez jakie państwa będzie wiodła trasa i co poza gaśnicą czy apteczką należy obowiązkowo mieć na wyposażeniu. Aby uniknąć mandatu, dobrze jest zakupić wszelkie niezbędne elementy np. w PHU Aspol, sklepie motoryzacyjnym w Tomaszowie Mazowieckim.