Jednym z podstawowych urządzeń, o jakich myślimy kupując wyprawkę dla naszego nowo narodzonego dziecka jest fotelik samochodowy. Według polskiego prawa dziecko do lat trzech nie ma prawa podróżować samochodem, jeżeli nie jest przewożone w foteliku samochodowym, zabezpieczonym pasami bezpieczeństwa. Górna granica, która określa w którym momencie możemy z fotelika zrezygnować dotyczy jednak nie wieku, a wzrostu dziecka. Teoretycznie wzrost graniczny został określony na 150cm, ale już dziecko, które przekroczyło 135cm wzrostu możemy posadzić na tylnym siedzeniu samochodu, jeśli ze względu na jego wzrost i wagę nie jest możliwe zapewnienie mu fotelika lub innego urządzenia podtrzymującego. W takim wypadku oczywiście niezbędne jest zapięcie pasów.
Jak wybrać pierwszy fotelik?
Wybierając fotelik dla noworodka zdecydujmy się na model, montowany tyłem do kierunku jazdy i korzystajmy z niego tak długo, jak to tylko możliwe. Jest to bowiem najlepszy sposób zadbania o bezpieczeństwo dziecka. Fotelik tego typu możemy zamontować zarówno na tylnym, jak i przednim siedzeniu – pod warunkiem, że wyłączymy wcześniej poduszkę powietrzną, która całkowicie niwelowałaby zasadność stosowania tego typu urządzenia. Możemy wybierać pośród modeli, które można zamontować również w wózku, posiadających dodatkową osłonę przeciwsłoneczną i milion dodatkowych udogodnień, lecz pamiętajmy, że w przypadku zakupu fotelika samochodowego chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo. Wybierzmy więc model spełniający normy. ECE R44-03 lub ECE R44-04 to oznaczenia homologacyjne, które dopuszczają fotelik do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej i nie są żadnym ewenementem. Porządny fotelik powinien również spełniać standard UP R129, często nazywany po prostu i-Size.
Kiedy należy zmienić fotelik samochodowy?
Z chwilą, gdy główka dziecka zaczyna wystawać ponad oparcie fotelika przestaje on spełniać swoją funkcję ochronną. Oczywiście fotelik zmienić musimy również w przypadku przekroczenia przez dziecko wagi maksymalnej, wyznaczonej przez producenta. Warto zaznaczyć, że według najnowszych badań foteliki przeznaczone dla szerokiego zakresu wagowego gorzej chronią dziecko poprzez niezbyt dobre dopasowanie do jego budowy, niż foteliki przeznaczone na zakres zaledwie kilku kilogramów różnicy. Jeśli więc szukamy rozwiązań najlepszych dla naszego dziecka, musimy nastawić się na kilkukrotną zmianę fotelików podczas dorastania naszych milusińskich.
Podkładki dla starszaków
Są w zasadzie podwyższeniem, umożliwiającym prawidłowe rozmieszczenie pasów bezpieczeństwa na ciele dziecka. Podkładki bez oparcia, choć wygodne w przenoszeniu między autami, nie zabezpieczą jednak głowy naszego dziecka w razie kolizji. Dlatego większość poważnych producentów już ich nie produkuje, w zamian oferując podkładki z oparciem oraz szerokim, zagiętym zagłówkiem.
Warto wspomnieć, że nie zastosowanie się do przepisów może oznaczać dla nas mandat w wysokości 150 zł, co może nie boli najbardziej, ale już 6 punktów karnych jest odczuwalnym obciążeniem szczególnie, kiedy mamy już na koncie jakiekolwiek wykroczenia. Nade wszystko należy jednak myśleć o tym, że przepisy zostały skonstruowane w ten sposób, by chronić dzieci przed urazami w wyniku stłuczek i wypadków, które mogą zdarzyć się najlepszemu kierowcy.